26.3. 2021 
První jarní den, alespoň tak jsme ho vnímali, i když kalendářně a astronomicky začalo jaro již týden zpět. Rozhodli jsme se vydat do míst, kde ještě nebude tolik sněhu, protože na hřebeni ho je v tuto dobu ještě něco málo přes metr. Zároveň jsme chtěli zvolit lehčí tůru.
Náš light track začínáme v obci Červená, nedaleko Kašperských hor. Parkujeme nedaleko zrekonstruované Kaple. Na Červenou jezdí však i autobus.
Scházíme do údolí řeky Losenice, do míst bývalé osady Buzošná. Pro místní známé i pod názvem "U Wágnera" nebo "Wágnerka".
Z toho místa na vás dýchá historie a na internetu se člověk dočte spousty informací. 
Na začátku pomezí 19-20. století zde údajně měl být mlýn, pila, brusírna, sirkárna a hydroelektrárna.
Asi nejzajímavější je pak vyprávění pana Emila Kintzla v jednom z jeho vyprávění o Ztracené Šumavě.
"Stará Wagnerka je místo, kde žil zcela opuštěně samorost Vladimír Brettl se svou smečkou psů. Pro někoho možná podivín, nepochybně to však byl statečný a čestný člověk se zajímavým osudem, který nesehnul hlavu před nacisty, stál u obnovy skautského hnutí po válce i po revoluci, byl velmi nadaný elektrotechnik a hlavně neodolatelný vypravěč."
Televize seznam.cz
____________________________________________________
Dnes tu po něm máme památku v podobě zapálené svíčky na jedné z rozpadlých částí jeho domu. 
Přesuneme se tedy k příjemnějším bodům našeho výletu. Řeka Losenice, jedno z nejstudenějších údolí, které známe. Pramení ve výšce 1118m a její 15 kilometrů dlouhý tok řeky má značný spád. Mezi pramenem a soutokem s Otavou činí výškový rozdíl 560 metrů. Území, které odvodňuje, má rozlohu 54,5 km čtverečních. Po drtivou většinu svého toku se nachází uvnitř lesa a je sakra studená.
Ledový pocit z toho všeho navozují i zbytky sněhu, místy se propadáme až po lýtka. Zde se udrží sníh i v půlce měsíce dubna. Martinovy tenisky to asi po tomto výletu do konce dubna ani nevydrží..
Pokračujeme přes obec Popelnou až na bývalé keltské hradiště - Obří Hrad. Pro mnohé jeden z nejhezčích výhledů na Šumavě. Keltové si to uměli tady na Kašperskohorsku obecně hezky zařídit.
Než ale na malebné místo vystoupáme, čeká nás ještě pokořit několik výškových metrů. Trasa vede po bývalé sjezdovce a klouže to...
Stále po žluté až na kamenné moře, nenechte se však zmást. Obří Hrad s tím krásným výhledem je o trochu níže než právě první halda kamenů, kde je i informační cedule. Na samotný výhled, je to tedy ještě chvilku z kopce, to aby se šlo zpátky zase do kopce. Prostě Šumava!
Saháme pro svačinu, usedáme a kocháme se výhledem na hřeben Šumavy, hrad Kašperk a údolí Rejštejna. Areál Obřího Hradu se nachází v 1. zóně NP Šumava, je tedy zakázáno se pohybovat mimo vyznačené cesty!
Obří Hrad: "Památkově chráněný areál s pozůstatky hradiště pocházejícího z pozdní doby halštatské a doby laténské. Jedná se o nejvýše položené oppidum na našem území, ze kterého se dodnes dochovaly dva pásy kamenných valů."
Místo je oblíbené i pro fotografy Šumavy a přírody obecně. Se svou polohou nabízí i unikátní scenérie zapadajícího slunce. Jen je třeba vychytat roční období a mít i trochu potřebného štěstí.
My tentokrát na západ nečekáme a při začínající zlaté hodince se vracíme zpět do Popelné, kde bychom si v době necovidové mohli dát třeba vynikající polévku, nebo alespoň nějaký drink. 
Z Popelné se vydáváme směrem k hájovně Frejd se slunečními hodinami za Červeným potokem, míjíme pramen Červeného potoka a po 3 km přicházíme k lokalitě "Na Šobru", dříve Bajerhof, pro místní dnes Bajerov. Ráj na zemi.
I zde je na co koukat. Nachází se zde dvě 200 leté lípy o výšce přes 30m, samozřejmě od roku 2006 již v evidenci jako chráněné.
Příjemných 10 kilometrů uteklo jako voda a my se na Červenou musíme brzy vrátit a vyrazit z Obřího hradu ještě na Popelnou Horu s výhledem na jih Čech. Kdo bude chtít si přidat, dejte to celé na jeden zátah! Viz mapy..
Než si vyberete trasu, můžete se nechat inspirovat naším videem.
Díky - Martin 
Back to Top