Jedno z nejkrásnějších míst na Šumavě? Za nás ANO! A ta historie k tomu? Pojďme si to lehce přiblížit a spojit s příjemnou procházkou.
zdroj: sumava-bavorskyles.cz
Nejstarší zmínky o Zhůří pocházejí ze začátku 17. století. Osada byla založena dřevorubci a uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí pro sklárny a hamry v okolí. V polovině osmnáctého století byla zprovozněna i místní sklářská huť. Z té doby pocházel také původně dřevěný, později zděný kostel zasvěcený sv. Trojici. Tento kostel několikrát vyhořel, byl však vždy obnoven.
Na počátku 20. století stojí ve Zhůří kromě kostela i fara, škola, 2 hospody, mlýn s pilou, hamr a hladírna skla. Od r. 1913 zde fungoval i poštovní úřad s telefonním spojením a četnická stanice. V obci byl také vodovod a dvě vodní elektrárny. V době mezi válkami žilo v obci přes 600 obyvatel, převážně německé národnosti. 
Na konci války, 5. května 1945 se v okolí Zhůří odehrála bitva mezi německými kadety a vojáky americké 90. pěší divize. Po těžké bitvě bylo zabito 10 amerických vojáků, další vojáci byli zraněni. Zabito bylo i 24 německých důstojnických kadetů a příslušníků Hitlerjugend. Většina domů byla poškozena, několik jich vyhořelo, kostel přišel o střechu. Místní obyvatelstvo před boji uprchlo do nedaleké Javorné a do Kochánova.
Po skončení 2. světové války bylo německé obyvatelstvo vysídleno. Zhůří bylo dosídleno z velké části reemigranty ze Slovenska a Rumunska. V únoru 1948 začala v obci fungovat česká škola. V dubnu a květnu 1952 byla obec vystěhována. Zhůří se stalo součástí vojenského újezdu Dobrá Voda a bylo postupně srovnáno se zemí. Z nedalekého Hadího vrchu tyčícího se nad osadou se stalo tankové cvičiště.
Po zrušení vojenského újezdu v 90. letech minulého století bylo na místě zaniklé obce vytvořeno pietní místo. Na místě zbořeného kostela byla vystavěna kaplička a postaven Kříž smíření, který dokládá smutný osud této zničené šumavské obce. U kapličky jsou umístěna dvě umrlčí prkna zdobená německými nápisy. Nedaleko kaple byl vztyčen žulový pomník na počest padlých amerických vojáků.
Na Zhůří vedou 4 oficiální cesty. Nejblíže je to z parkoviště na Staré Huti - 2,5km. Z obce Keply přes Hadí Vrch 3,5km. Po žluté stezce ze silnice č. 27 - 3,2km a nebe přes Slatiný potok a Slučí Tah z parkoviště Nová Hůrka - 4,5km. 
Vjezd autem je zakázán!!!
Nejčastěji vycházíme právě z parkoviště Stará Hůrka a pokračujeme přes Hadí Vrch přes mokřady až na Keply. Příjemný nenáročný okruh, který se v zimě jezdí na běžkách může ovšem kolikrát být dost náročný. Louky na Zhůří jsou otevřené a fouká zde dost často silný vítr, který v zimě tvoří nepříjemné jazyky a závěje sněhu, kam se člověk může propadnout.
To nejhezčí, za čím na toto krásné místo vyrážíme, je řeka Křemelná. Dobře se podívejte na mapy.cz v turistických mapách, kam všude sahá 1. zóna NP, abyste se drželi zákona a zbytečně ho při scházení k meandrům neporušovali.
Křemelná je vděčným tématem pro fotografy Šumavy. Ti zde brzy ráno chytají východ slunce nad meandry, nebo fotí mlhu. Často s přízemními mrazíky a jinovatkou, panují zde totiž celoročně opravdu pravé Šumavské podmínky.
2021
2021
2019
2019
2020
2020
2020
2020
Doporučujeme místo navštívit v každém ročním období, rozhodně při východu a i při západu nebudete litovat. Z Hadího Vrchu je pak skvělý výhled na hřeben mezi Železnou Rudou a Prášily. 
Pokud se vydáte jen k samotné kapličce, pak je to cesta po asfaltce a zvládnete ji i s kočárkem, nebo na kole. Přes Hadí Vrch už to bude náročnější a přes Kepelské Mokřady je to celoročně na holínky. Na to pozor. Svůj pocit z cesty mokřady můžete zanést i do návštěvnického bločku.
V lednu 2021 jsme toto místo využili i pro nafocení svatebního tutoriálu, kde jsme ve fotkách a i na videu zachytili přesně ty podmínky, které zde na vás v zimě čekají. Byl to zážitek!
Fotky si můžete prohlídnout v odkazu a přidáváme i video.
Toto místo nám za ta léta přirostlo k srdci a 3-4x do roka ho pravidelně navštěvujeme a vždy přinese něco nového. Tak se těšíme na vaše zažitky a fotky!

Díky - Martin 
Back to Top