13.2. 2021

Extrémní podmínky na Šumavě
Poslední dny přinesla zima na Šumavě přesně to, co bychom od ní očekávali. Přívaly sněhu a kruté mrazy. Poměrně extrémní podmínky nejen na silnici, ale i mimo ní někde na trase. Přesto nás to nesmírně přitahovalo a dlouho jsme přemýšleli, kam naplánujeme výlet tento víkend, který s velkou pravděpodobností byl tím posledním zimním na Šumavě. Chtěli jsme určitě někam, kde jsme ještě nikdy nebyli. Jenže těch míst už opravdu moc nezbývá.
Volba padla na Knížecí Stolec, který se nachází ve vojenském prostoru Boletice na jihu Čech. Jindy než o víkendu tento prostor přístupný není, o to více nás to lákalo.
Máme to necelých 90km do Záhvozdí, kde je i malé parkoviště a zároveň je toto místo považováno jako výchozí bod ke zdolání tohoto vrcholu s nadmořskou výškou 1236m.
Nebýt v průměru nějakých -13°C, pak by to byla příjemná procházka po upravené cestě, ovšem tento výlet si žádal větší přípravu, především pak ve výběru oblečení. Dokonce jsme na místo chlazené Plzničky zvolili termosku s teplým čajem!
Počasí obléklo Šumavu do toho nejhezčího zimního kabátku a jediné, co jsme doma zapomněli, byly sluneční brýle. Nevadí.
Na parkovišti v Záhvozdí jsme lehce po osmé ranní byli první, takže vše nám hrálo do karet. Hned na prvním kilometru jsme se napojili na pravý tok Záhvozdenského potoka, který byl z 90% celý zamrzlý a nabídl celou řadu zajímavých ledových útvarů.
Po 2,5 km po modré trase jsme se dostali k Uhlíkovskému rybníku, kde je i příjemný altánek, takže jsme místo využili pro snídani. Mimo toustů jsme zakusovali i rampouchy. U rybníku určitě nezapomeňte odbočit a pokračovat stále po modré. Další tři kilometry při potoce k dalšímu turistickému přístřešku, kde můžete dát pauzu. Ovšem stoupání není nijak náročné. Byli jsme překvapeni, jde se opravdu dobře.
Po 5,5 km se vám začne po pravé ruce otevírat pohled na hřebenovku Třístoličník - Plechý a výšlap nabere úplně jiných rozměrů. Navíc jsme již
pokořili nadmořskou výšku 1000m a přibylo sněhu a stromy byly zahalené do bílých kabátů. Nádhera.
U objektu “Skalky” je další turistický přístřešek, zde nezapomeňte prudce odbočit vlevo a nadechněte se k finálnímu výšlapu. Ten je možná lehce na lepší fyzičku, ale je potřeba zvolit vlastní tempo. Možná by se hodily nesmeky, asi i sněžnice, trošku se propadáme a klouže to. Už tam budeme. Fascinuje nás ten pohled na jezerní stěnu nad Plešným jezerem.
Na velkou dřevěnou rozhlednu, připomínající spíše posed o velikosti garsonky, přicházíme dnes první a na teploměru je -17, fučí to ze všech stran, ale nic hezčího jsme letošní zimu na Šumavě nezažili! Jsme vybaveni, nic nám nechybí. Možná jen pár stromů tu přišlo o život, ale už se s tím pomalu příroda pere.
Při sestupu volíme stejnou trasu, protože se sem chceme z jara vrátit a zažít zde západ slunce. Každopádně se dá tento výlet prodloužit a vrátit se zpět k autu okruhem přes Johnovu cestu, Adolfův kámen, Suchou Horu po Adolfské cestě až do Záhvozdí. No mrkněte na video dole na konci článku a uvidíte!
Časová náročnost: 3 hod Celková délka: 12km
Zajímavá místa na trase: Naučná stezka Knížecí stolec
Adolfstein - Adolfův kámen
Žulový obelisk pod vrcholem Knížecího stolce Vojenský újezd Boletice
Povrch: asfaltová, štěrková zpevněná cesta, na vrchol nezpevněná kamenitá pěšina
Tak neváhejte, zvolte volný víkend a vyražte na Stolec vyfotit třeba nějaký hezký východ, či západ!
Díky - Martin
Back to Top