Nejvyšší bod české strany Šumavy - 1378m.
 Dechberoucí výhledy, Alpy!
Na Plechý vede více cest. Naše první cesta na tento vrchol vůbec, vedla po hřebeni z Třístoličníku přes Trojmeznou a zakončili jsme ji  na Kučerově vyhlídce. Pak po stejné trase zpět. To je ta nejpříjemnější trasa, kterou dnes zvládají i "důchodci".
(nepodceňujme důchodce, nedávno nás jeden cca sedmdesátník předběhl v posledním stoupáku na Roklan).
Jak jsme již avizovali, je to ta nejsnazší trasa, jakou se na Plechý můžete dostat. Autem se můžete vyvézt až 150m pod vrchol Třístoličníku. Zde se mimo jiné můžete rovnou i občerstvit v Berggasthof Dreisessel. Jo Němci to mají prostě zařízený.
Počítejte s tím, že je potřeba plánovat počasí opravdu hodně dopředu, přeci jen všude můžet být hezky, ale na hřebeni vás může kdykoliv překvapit mrak a mlhy. Jako nás kdysi poprvé v srpnu.
turistika.cz - "Na státní hranici České republiky se Spolkovou republikou Německo leží významný 1.361 m vysoký šumavský vrchol Trojmezná. Jedná se o dvouvrcholovou horu, jejíž vyšší vrchol leží na území ČR a nižší, známý jako Bayerischer Plöckenstein (1.358 m), již na území SRN. Trojmezná je součástí šumavského pohraničního hřebene. Z jejího vrcholku jsou velmi pěkné výhledy zejména na Alpy. Na jejích svazích jsou četná kamenná moře. Většina území hory je součástí přírodní rezervace Trojmezná hora. Nedaleko vrcholu leží snad nejznámější místo celého pohraničního hřebene známé jako Trojmezí (Dreieckmark). Místo, kde se setkávají hranice ČR, Rakouska a SRN, leží ve výšce 1.321 m nad mořem a je označeno mezníkem s názvy a státními znaky jednotlivých států."
Na Trojmezí se také potkává nejvíce turistů. Vedou jsem tři trasy. Z Německa, Rakouska i z Česka. Němci a Rakušané kolikrát dále již nejdou a fotí odsud Alpy. To my musíme ještě pár kilometrů přidat, abychom zdolali náš nejvyšší vrchol.
Ještě roku 2006 bychom toho odsud moc neviděli, pak ale přišel Kyrill a dal hřebenovce dnešní podobu. Přesto už se pomalu a jistě začíná zelenat a příroda si umí poradit. 
1378m je nejvyšší bod Šumavy, který nabízí pohled na celé Jižní Čechy, pohled do Rakouska a Německa a když máte štěstí, tak vidíte Alpy pouhým okem, až vás to překvapí.
I po svačině, kterou zde vždy na lavičce dáme, nemáme dost a potřebujeme se dosytit. Pokračujeme tedy na Kučerovu vyhlídku a kocháme se pohledem z jezerní stěny na Plešné jezero. Pozor, zde se nesmí za dřevěné ohraničení!
Posledním bodem na trase je 14,5 metru vysoký památník ze žuly. Stifterův Památník. Byl postaven v letech 1876–1877 jako památka na známého básníka Adalberta Stiftera. I odsud je úchvatný výhled na Plešné jezero. Kdo se ale bojí výšek, tak se zde nebude cítit jako v peřince.
 
Zde se otáčíme a vracíme zpět. Plešné jezero si necháváme na příští výšlapy, které plánujeme z Nové Pece, a které jsou podstatně náročnější. O tom zase příště. 
Hřebenovka z Třístoličníku na Plechý má na stupnici 1-10 náročnost 4 a to asi hlavně kvůli nerovnému terénu. Ovšem pokud se sem vydáte v zimě, pak budete mile překvapeni. Vyšlapaný chodník ve sněhu, žádné kameny a náročnost ještě příjemnější než za sucha. V poslední galerii, se můžete podívat, jak takový zimní výlet na Plechý může vypadat, když vyjde počasí.
Díky - Martin
Back to Top