Není tajemstvím, že hodně času trávíme v podhůří a obcházíme místní trasy, stezky nebo jdeme prostě rovně, kam nás to dovede. Trasa z Mokrosuk, přes Lešišov, Břetětice, Svojšice, Odolenov, Svatobor až do Sušice je jedna z těch, kterou zvládáme třikrát do roka. 
Vyrážíme druhý vlakem z Horažďovic až do stanice Mokrosuky, což je tedy zastávka na znamení a občas to vypadá, že "nezastavujeme, máme zpoždění", vyskočíme z vlaku a vyrážíme podél krásných luk do vesničky Lešišov. Tady to máme rádi a také navždy zaryto v paměti, měli jsme zde 18.7.2020 totiž svatbu. 
Areál pod Šumavskou lípou 🖤
Tady se pravidelně zastavíme a prohodíme pár slov s majitelkou a zajdeme na louku, kde jsme měli obřad. Ale zpět k trase. 
Nejhezčí je to klasicky na podzim, kdy je všude spousta barevného listí. Je zde hodně listnatých stromů. Největším unikátem je právě ona Šumavská lípa!
2019
2019
2020
2020
Těsně za Lešišovem je hezký pohled na Svatobor, sice nás zde vždycky trochu zabolí v nohách, když víme, že tam máme vystoupat, ale na trase je neustále na co koukat a čím se kochat, takže to utíká.
Břetětice jsou pro mnohé známe díky hospůdce "Ztracenka", kam místní chodili v rámci výletů na pivo, tlačenku nebo utopence. Mnohdy někteří nestíhali ani poslední vlak z Mokrosuk zpět domů. To však není náš případ, my jsme Ztracenku nezažili, přicházíme vždy před polednem a to je ještě zavřeno.
OTEVÍRACÍ DOBA:  so 14-22 hod. , ne 12-22 hod. (dočastně zavřeno)
Ve Svojšicích se naše cesta prudce ztrhne vlevo a lehce klesáme do údolí potoka nesoucí stejný název, jako jsou naše příjmení, jak symbolické. Kalný potok, nebo spíše potůček je příjemný v létě na ochlazení před následujícím stoupákem na Svatobor. Také je to jediné vlhké a na podzim blátivé místo na trase, jinak je drtivá většina trasy po asfaltu.
Schválně si zde všimněte u Svojšického mlýnského rybníka velkého domu. Tady by se bydlelo! S výhledy na vrcholy Šumavy. Paráda, naprostý klid a samota.
Výšlap na Odolenov je sice možná náročný, ale odměnou je výhled právě do údolí Svojšic a Břetětic, na podzim je zde krásně vidět inverze. Směrem na Horní Staňkov pak koukáme na další malebné vesničky v okolí.
A pokud se ptáte na občerstvení na trase, pak si musíte vyšlápnout z Odolenova ještě na samotný vrchol Svatbor. Zde je perfektní kuchyně, točený Bernard a také rozhledna a vyhlídka na Sušici. 
Jestli vás ani tohle gastro-okénko nevytáhne na tuto trasu, pak už byste měli vyhledat lékaře 😁. Nicméně otevřeno je dle webových stránek. 
Ze Svatoboru dolů už je to brnkačka a otázka třicetiminut a stojíte uprostřed náměstí v Sušici.
Vychází nám to krásně na autobus zpět do Horažďovic, jen je v tom jeden háček. Na Rabí u Vočka, mají Plzeň 12°...
...a kdo pro nás teď dojede?
Díky za pozornost - Martin
Back to Top