29.7. 2018 Expedice Luzný
Neuvěřitelný víkend plný zážitků, skvělých lidí a poznávání nových míst. Byla to vlastně první společná cesta v rámci připomenutí si 170let Karla Klostermanna. A taky výlet na podporu výstavby naší Klostermannovy lavičky, vetšina účastníků se totiž do této akce aktivně zapojila nákupem produktů s motivem K.K.

Program na oba dva dny byl nabitý! Sraz byl naplánován brzy ráno na autobusové zastávce na Kvildě, odkud jsme se posunuli na Bučinu a po krátkém úvodním slovu Petra z Šumava Turismus, který celý tento dvoudenní zážitkový výlet organizoval, jsme vyrazili do Neuschönau - Národní park Bavorský les
Mimo desítky, možná stovky zvířat, které naše fotoexpedice dokumentovala po celý pobyt v parku, jsme někteří vyrazili na místní stezku korunami stromů. Národní Park v Neuschönau je jednoznačně skvělým tipem na výlet s dětmi. Naším cílem byl ale vrchol hory Luzný, na kterou jsme měli dorazit kolem páté hodiny odpoledne. To se za pomoci MHD spojení v Bavorsku podařilo a téměř pro všechny to byl vůbec první výstup na tuto magickou šumavskou horu.
Luzný je hora, která se nachází v centrální části německé strany Šumavy v Národním parku Bavorský les v těsné blízkosti státní hranice s Českem. Měří 1 373 metrů a mezi šumavskými horami vyniká největším kamenným mořem, které pokrývá její vrchol. 
zdorj: Wikipedie
Prominence: 190 m
Hornina: Žula
Vrchol: 1373 m n. m
Měli jsme zamluvenou celou horskou chatu pod vrcholem jen pro sebe a tehdy jsem ještě netušili, že začíná nejhezčí večer léta 2018. Povečeřeli jsme každý jednu z nabízených německých specialit, místní kuchyně je fakt skvělá. Ubytovali jsme se, nahodili mikiny a do noci jsme leželi na rozpálených kamenech vrcholu Luzný. Západ slunce se sice schoval v oparu, ale následně se vyjasnilo a na nebi byla k vidění i mléčná dráha. Moc se nám do postele nechtělo, ale dalším cílem všech nadšenců pro fotku byl ranní východ slunce, který je v červenci okolo 5:45.
Večer jsme dali klasicky dvě piva, to první a taky to poslední, jak se říká. Ovšem ten počet mezi prvním a posledním se v 5:30 při budíku těžce počítal. Východ jsme stihli, ačkoliv některým nad hlavou svítili ještě hvězdičky. Bylo to něco neskutečného, většina z nás viděla poprvé na vlastní oči Šumavu se probouzet z nočního spánku. Sice to nebyla klasická oranžová žhavá koule, která se rychle škrábe nad horizont, ale stálo to za to a rozhodně to nebyla poslední naše noc zde, to už jsme věděli a pomalu plánovali, kdy se sem vrátíme. Uděláme si tradici? Jasně! 
Druhý den po snídani jsme se měli vracet kolem Modrého sloupu na Březník, kde byl plánovaný rychlý oběd a časově to vycházelo tak akorát dojít na Modravu, stihnout bus, rozloučit se na Kvildě a vyrazit domů. Vše se povedlo na jedničku, bez jediného problému a i druhý den si každý užil na 200%.
Pár záběrů z dvoudenního výletu na Luzný najdete v odkazu níže. Díky všem účastníkům a organizátorům!
- Martin 

You may also like

Back to Top