PŘEDSTAVENÍ
Jan Matoušek, 31 let, Bošice u Čkyně
• Fotovýbava
Canon 1200D
Canon efs 10-18/4.5-5.6 Sigma 24/1.4
Sigma APO 70-300/4-5.6
Občas také udělám fotku s DJ Mavic, ale to bohužel už můžu pouze mimo park. Ale ty důvody chápu a respektuji je.

• Jak dlouho se věnuješ focení a proč vlastně fotíš?
Přemýšlím, jak tuto otázku pojmout. Zamýšlím se, kdy jsem nad tou fotkou začal více přemýšlet... To by mohlo být tak 10-15 let zpět? Když jsem jezdil s kamarádem Freeride na kole a fotili jsme se na různých překážkách. Když se nad tím ještě víc zamyslím, tak já vlastně nejprve točil videa... Koupil jsem si GoPro a mimo kola jsem začal točit a stříhat videa také z cest, a to mě docela bavilo, ale pak jsem se postupně dostal spíš k té fotografii. Už ani nevím proč, ale myslím si, že jsem to nestíhal stříhat, protože to přeci jen zabralo dost času. No a když si to tak vezmu, tak spousta fotek, co jsem vyfotil, zůstala také v šuplíku. Ale zpět k tomu, jak jsem začal fotit. U těch kol se mi ty fotky mazaly, tak jsem začal přemýšlet proč? No a zjistil jsem, že existuje nějaký čas, clona a iso. Tak jsem si pořídil nějaký kompakt, který to uměl nastavit, a tím to v podstatě začalo. Zjistil jsem, že můžu vyfotit rozmazanou vodu. Nebo naopak, hezky ostré kapky. Pamatuji si, jak jsem to zkoušel doma v koupelně. Tak to je asi takový úplný začátek, kdy jsem nad tím začal trošku přemýšlet. No a první zrcadlovku jsem si vlastně ani nepořídil. Protože jsem jí koupil manželce. To jsem si jí nekupoval kvůli sobě, myslel jsem, že si jí jen občas půjčím. Fakt! No a postupem času jsem si začal zkoušet fotit krajinky a chytlo mě to tak, že jí z 90% využívám já.
Proč fotím?
Myslím si, že je to asi více důvodů. Mám to jako součást výletu. Rád si zaznamenám nějaké hezké okamžiky, na které můžu vzpomínat. Baví mě experimentovat a přemýšlet, co a jak by se dalo vyfotit. Mám rád, když se mi povede nějaká pěkná fotka a můžu se s ní pochlubit. I to ego v tom hraje roli... Když se líbí, tak to člověku prostě udělá radosT! Je to takový koloběh. Díky těmto věcem mě to znovu popostrčí někam vyrazit a trochu se hýbat. A to je pro mě také v podstatě důvod
• Jak fotky edituješ? Software + hardware?
Používám Photoshop. V mobilu mám lightroom a ten používám spíše když si fotíme nějaká rodinná fota. Na krajinky více používám Camera Raw + Photoshop. Nemám v podstatě žádnou profi zrcadlovku, takže má celkem slabý dynamický rozsah, takže to občas doženu expozičním bracketingem a pak to spojím. Nebo občas dělám i focus stacking. A věčně mám zadělanej objektiv, tak to musím vyretušovat a už jsem si tak nějak zvykl, že to udělám v tom Photoshopu. Jinak postup úpravy je jak kdy. Někdy kliknu na auto, a pak si to podle sebe doladím. (Podle mě se to auto spousta lidí bojí kliknout... Ale já si myslím, že právě spoustě lidem to pomůže z něčeho vyjít.) Pak mám ještě presety. Teď asi častěji používám ty presety a ty si pak doladím. S barvami si moc nehraju, protože mám špatný barvocit, a když něco vymýšlím, tak to vždy dopadne děsně. To mě upřímně trošku mrzí, ale i tak to moje nadšení nesnižuje. To se v podstatě dostáváme k mému hardwaru. Jeden z nich je moje manželka, které říkám: “Hele zkusil jsem si hrát s barvama. co na to říkáš?” Většinou slyším: “Ježiš, to je cirkus...” No a jinak na počítači pracuji, tak že ho mám přizpůsobený ke své práci, kde potřebuju hlavně rychlé čtení dat. Ale i fotky to v pohodě zvládne.
Co jsem přemýšlel, tak pořídit si možná časem nějaký lepší monitor. Už mám vyzkoušené, na jakém monitoru fotky upravovat. Mám totiž 3 a opravdu je znát, že na každém je to jinačí. Zkoušel jsem kalibrovat ostatní, ale nevím, stejně mi to nejde srovnat vše stejně. Na druhou stranu, mám focení fakt jen jako hobby, takže to není pro mě priorita a i když si dám fotky do tisku, tak vyjedou dle představ:-) No jestli to někoho přímo zajímá, tak tady je konfigurace: AMD RYZEN 5 2600 Radeon RX 580 8GB 32GB RAM SSD disk Samsung 970 EVO 1TB + klasické disky v RAIDU, kde mám dost místa na fotky.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ
• Vrchol - I když jsem stále na Boubíně a je to moc hezké místo, tak někoho možná překvapím, ale nejhezčí vrchol je za mě Plechý.
• Část Šumavy - Za mě je celá Šumava hezká... Rád říkám, že celé Česko je super Co se mi ale první vybavilo, je asi Modrava... Jak směrem k Javoří pile, tak směr Březník. Je to tam moc hezká procházka, a to jak v létě, tak v Zimě.
• Podnik - Divoké bistro u Javorníku.
• Obec - Platí i Bývalá? Pokud ano, tak určitě Bučina
• Appka v telefonu - Jako určitě Mapy.cz ty využívám hodně často a zejména, když plánuji nějakou neprobádanou oblast
ZÁŽITEK A SEN
• Jaký největší zážitek tě při focení na Šumavě potkal a kde to bylo? -
No co si hodně pamatuji, tak je výlet na Oblík v zimě před svítáním na běžkách. Když jsem vyjel z Modravy, tak mi začaly mrznout ruce i přes rukavice, takže jsem hodinku jel stylem ruce v kapsách a jen tak jsem šoupal nohama. Už si nepamatuji, kolik bylo pod nulou, ale namrzalo mi i obočí a byl jsem jak děda mráz Pak se udělalo tepleji a bylo nádherně. Jen můj výjezd na oblík zhatil poslední stoupák... Tam jsem zjistil, že s mým běžkařským umem to nedám a když jsem zkusil sundat běžky a zapadl po pás do sněhu, tak jsem zjistil, že to asi nepůjde. Už jsem pořídil sněžnice, takže Oblíku těš se!
• Máš nějaký sen, co na Šumavě chceš zažít, vidět nebo nafotit? - Chtěl bych zdolat všechny vrcholy, co jsou přístupné
INSPIRACE
• Proč zrovna Šumava - Našel jsem tu mou nejúžasnější ženu. Jsem tedy přistěhovalec, kterého to tu okouzlilo.
• Co, nebo kdo tě ve focení inspiruje? - Jsem takový typ, co hlavně stále něco zkouší, a když přijde domu, tak zjišťuje: “tak tohle jsem měl vyfotit trošku takhle a bylo by to super...”, nebo: “hmmm, tak to je pěkná kravina” A v podstatě sleduji hodně vybrané hastagy na instagramu a když mě něco zaujme, tak si to pak nějakým způsobem vyzkouším. Samozřejmě jsou fotografové, kteří mě hodně baví, ale je jich spousta... Když jich tu pár napíšu, tak mi pak dojde, že jsem na někoho zapomněl, tak raději jmenovat nebudu Inspirují mě prostě všichni co fotí
ANKETA
• Východ slunce vs západ slunce - rozhodně východ
• Zrcadlovka vs bezzrcadlovka - bezzrcadlovka, ale nemám JI
• Zoom objektiv vs pevné sklo - na krajinky mi vyhovuje více zoom
• Řízek vs svíčková - řízek
• Plzeň 12° vs Kozel 11° - Kozel 11°
• Patří na pizzu ananas? - Ne a ani eidam !

You may also like

Back to Top