PŘEDSTAVENÍ
Jiří Bezchleba, věk: něco mezi 12 a 60, 
město –Roztoky

Fotovýbava: Nikon D750, Tamron 15-30mm f2/8, Tamron 24-70mm f2/8, Tamron 70-200mm f2/8, Nikkor 300mm f/4, Nikkor 50mm f/1.8; Peak Design Everyday Backpack / Osprey Kestrel a Aether na delší výlety, filtry Hoya, stativ Genesis
Jak dlouho se věnuješ focení a proč vlastně fotíš? 
 K focení na zrcadlovku jsem se vrátil zhruba před třemi lety. K přírodě mám vztah od mala, fascinuje mě, nalézám v ní klid, rovnováhu a čerpám z ní energii. Krajina je neuvěřitelně proměnlivá – stejné místo vypadá jinak při východu, západu Slunce, před bouřkou, v různá roční období. Její focení je často zcela nevyzpytatelná věc a tak se stává, že si vysním konkrétní záběr a na místo se vracím opakovaně. Někdy to vyjde, někdy ne a foťák ani nevytáhnu a někdy mi příroda nabídne úplně něco jiného, než pro co jsem původně přišel. Ve všech případech mám radost, že jsem mohl být její součástí a užít si to, pokaždé je to dobrodružství. Kombinace všech těch věcí a samotný prožitek je pro mě asi nejdůležitější.
Jak fotky edituješ?  
 Nic speciálního - používám primárně kombinaci Lightroom a PS v mobilu i v počítači.
Nejoblíbenější
Vrchol – Macocha je docela fajn.
Část Šumavy – Celá Šumava včetně jejího podhůří.
Podnik – Spolek pro lexikálně-sémantickou komplementaritu.                                Obec – Drouhaveč
Appka - mapy.cz vedou
  
Máš nějaký sen, co na Šumavě chceš zažít, vidět nebo nafotit?
  Chtěl bych vyfotit Kašperk s inverzí pod hradem při východu slunce, duhou na obloze, bleskem v popředí a jednorožcem mezi věžemi.

Jaký největší zážitek tě při focení na Šumavě potkal a kde to bylo?
Těch zážitků je spousta – od očí lesní zvěře, které se na vás upřeně dívají ze tmy, když zrovna křižujete sami v noci divokou přírodu, přes neuvěřitelné scenérie, které je možné v krajině někdy spatřit, po kamarádství, která občas vznikají, když potkám v terénu podobně nalazeného člověka se stejnou vášní pro fotku (zdravím Vládíka, Míru...).
Inspirace
Proč zrovna Šumava – Na Šumavu jezdím od dětství, mám tu rodinu a poměrně hluboké kořeny, je to moje celoživotní láska, ke které se stále vracím. Ačkoliv Šumava pro fotografa nenabízí tolik atraktivních výhledů, jako třeba jiné národní parky republiky, ta divoká příroda, kterou si zachovala a její rozmanitost, je zcela jedinečná.
Co, nebo kdo tě ve focení inspiruje? – Inspiraci nacházím skoro vždy, když jsem venku v přírodě. Pokud bych měl označit nějakého oblíbeného fotografa, byl by to například Novozélanďan William Patino. Jinak myslím, že se tak trochu inspirujeme (a hecujeme) vzájemně v té šumavské skupině fotografů.
Kde hledáš inspiraci pro focení? – Kdekoliv na cestách a v přírodě.
Anketa
Východ slunce vs západ slunce – Východ
Zrcadlovka vs bezzrcadlovka – Zrkadlo i bezzrkadlo
Zoom objektiv vs pevné sklo - obojí
Řízek vs svíčková – skutečně těžká otázka :)...řízek – kdykoliv a kdekoliv.
Plzeň 12° vs Kozel 11° - Plzeň (z Lokálu)
Patří na pizzu ananas? :) – No jasně.

Tvoje nejoblíbenější fotka - proč? – Aktuálně asi jakákoliv, kde je moje
dcera 😊 . Ze Šumavy je jich víc...možná svítání nad Srním. Na to mám krásný vzpomínky – přenocoval jsem někde poblíž, ráno šel zkusit východ a paprsky sluníčka prolezly jen na pár minut úplně malou škvírou a vše se zalilo nádherným hřejivým světlem. Byl jsem tam sám a v tichosti jen pozoroval tu nádheru.
 Tvoje nejúspěšnější fotka?
 Co do počtu lajků Mléčná dráha nad Luzným. V létě jsme vyrazili společně s Mírou Sekyrou na Březník. Nutno říci, že ačkoliv v té době již teploty na některých místech ČR dosahovaly na 30°C, nahoře jsme v noci naměřili -2°C. Předpověď byla příznivá a my měli už docela dlouho jasnou představu o tom, co chceme fotit... totiž meandry Luzenského potoka s Milkou nad. Mysleli jsme, že budeme první, kdo něco podobného na Šumavě vyfotil, jenže stejný den shodnou fotku zveřejnil někdo jiný, tak jsem nakonec zvolil jinou kompozici a jsem za ni také rád.

Za druhou úspěšnější lze také považovat kometu Neowise nad hradem Kašperk nebo Perseidy nad Chalupskou slatí, které publikovali také v přehledu NASA. 

You may also like

Back to Top