PŘEDSTAVENÍ
Lukáš Veselý, 29 let, Praha
Fotovýbava: Canon R, Canon 15-35 f2,8 RF, Canon 50 1,4, Sigma 100-400, Genesis C1 stativ a Canon 6D na hvězdy

Focení se věnuji asi 4 roky a ze začátku jsem fotil hlavně pro radost, ale postupem času se z toho stal vedlejšák, takže teď pořádám i různé kurzy a expedice. Focení je pro mě ale hlavně relax uprostřed přírody v časech, kdy je většina lidí doma. Fotky edituji pouze v počítači v lightroomu a pak trochu lokálních úprav ve Photoshopu. Noční fotky dělám ve speciálních astro programech.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ:
Vrchol: Roklan
Nejoblíbenější část Šumavy: Modravské slatě a Březník
Nejoblíbenější podnik: Ten nemám, vařím totiž při cestování těstoviny s tuňákem a slaninou a všichni to milují
Nejoblíbenější obec: Pohorsko
Oblíbené aplikace: Mapy.cz a Stellarium


ŠUMAVSKÝ ZÁŽITEK A SEN:
Zážitků bylo fakt hodně, takže těžko vybírám ten nej. Ale asi to byly probdělé dvě noci na Roklanu a pak na Luzným při focení Perseid. Sice jsem toho moc nenaspal, ale pohled na noční oblohu, která je na Šumavě nejlepší, to vynahradil. A ten sen? Chtěl bych konečně na Šumavu vyrazit na skialpy, když je inverze, která tlumí světla z měst, a koukat celou noc jenom tak na hvězdy, hlavně na Orion, někde uprostřed divočiny.

INSPIRACE VE FOCENÍ A PROČ ZROVNA ŠUMAVA?
Šumava sice nejsou velehory, ale díky obrovské rozloze a téměř žádné civilizaci má pro mě kouzlo divočiny. Můžete se tady klidně ztratit na několik dní a nepotkat člověka. To v Krkonoších nelze.
Největší inspirací je pro mě asi americký fotograf Marc Adamus - https://www.marcadamus.com . O jeho impresionistickém stylu si může každý myslet, co chce, ale byl to on, kdo s tím do digitální fotografie krajiny přišel. Já obdivuji, že fotí v odlehlých místech Aljašky a Yukonu místo snadno dostupných a provařených lokalit, a že je tam i několik týdnů odříznut od civilizace s 40 ti kilovou krosnou a jenom si fotí. Vznikají pak fotky majestátních scenérií s exkluzivními světelnými podmínkami. Inspiraci jinak hledám v samotné krajině a když mě něco zaujme, snažím se tam vychytat nejlepší podmínky. Jinak sleduji práci dalších českých i zahraničních fotografů na sociálních sítích.


ANKETA:
východ NEBO západ slunce - Západ slunce
zrcadlovka NEBO Bezzrcadlovka - bezzrcadlovka
Pevné sklo NEBO zoom - Zoom
Svíčková NEBO řízek - řízek
Plzeň 12 °NEBO Kozel 11°- Plzeň
Patří ananas dle tebe na pizzu nebo ne? Ano, patří

Komentář k přidaným fotkám:
Moje nejúspěšnější fotka je "Ledové království", kterou americká NASA zvolila prestižním astronomickým snímkem dne. Byla vyfocena na konci prosince 2018 v rakouských Alpách. Ten den bylo štěstí, že tolik nemrzlo, protože focení v absolutní tmě bylo velmi zdlouhavé a musel jsem být na místě už odpoledne, abych trefil kompozici. Ustavil jsem tedy foťák na stativu, zaostřil a vyndal baterku. Naštěstí jsme tam byli s kámošem sami, takže jsem si mohl dovolit nechat foťák bez dozoru a jít vařit večeři až dolů pod vodopád. Asi po dvou hodinách se setmělo a snímání mohlo konečně začít. Odjížděli jsme domů až někdy v 9 večer. Až doma jsem zjistil, že díky rychle se pohybující vysoké oblačnosti, která ani nebyla vidět očima, se nejjasnější hvězdy takto pohádkově zvýraznily. Nejradši mám fotku Votického javoru s Orionem. Vždy jsem měl rád osamělé stromy a tento se mi podařilo zachytit se sněhem, což je stále větší a větší problém. Když k tomu připočtu, že se Orion takto dá vyfotit pouze několik týdnů v zimě, tak to bylo velké štěstí.

You may also like

Back to Top