NP Šumava tisková zpráva:

"Debilní ochranáři, celý jste to tady zničili," to byla jedna z těch slušnějších nadávek, které se snesly na hlavu našeho strážce v sobotu 2.1. 2021 na Čertově jezeře od lidí, kteří si ze zamrzlé hladiny udělali veřejné kluziště. Jenže, zamrzlá hladina jakéhokoli ledovcového jezera na území NP a CHKO Šumava není veřejným kluzištěm, kam se může vstupovat.
Předně: plochy všech ledovcových jezer jsou součástí buď tzv. klidových zón (tedy bývalých 1. zón) nebo součástí Národní přírodní rezervace (Černé a Čertovo jezero), do kterých je vstup mimo značené trasy zakázán. Náš strážce proto na tuto skutečnost upozorňoval všechny, kteří se po ledě pohybovali, za což byl (naštěstí jen slovně) napadán. Snažil se vysvětlovat, že jde nejen o porušení zákona, ale že tato činnost má negativní vliv na unikátní přírodu ledovcových jezer.
"Vždyť se jenom sklouznu, co tím tady asi provedu - vy zas.aný ochranáři, už nevíte, jak lidi víc buzerovat," ozvalo se od jiného návštěvníka.

Ano, sklouznutím na ledu opravdu k žádnému poškození přírody nedojde. Ten problém ale vzniká, když se takto zachovají desítky nebo i stovky lidí - což se v těchto dnech bohužel děje.
A pak je tu ještě jedna velmi důležitá věc, na kterou všichni, kteří na ledě jsou, zapomínají - bezpečnost. Nikdo totiž neví, jak silný led je, zda není v některých místech oslabený a zda je vůbec schopný unést zátěž několika tun, které tvoří desítky lidí na ledě. Nebezpečí proboření a tedy i utonutí, je vysoké!!!
Proto prosíme, nemějte přirodu jenom rádi, ale respektujte ji, stejně jako zákony. A myslete na bezpečnost svou i svých dětí - děkujeme.

Mimochodem, kdo by nevěděl: hloubka Čertova jezera je 36,5 m, 
Černého ještě o 3 m víc.

You may also like

Back to Top