Restaurace U Hradního sládka - hrad Velhartice
Začneme citací z webu hradu Velhartice, ať jsme v obraze, pak se vrhneme na ty dobroty, které na nás čekají po prohlídce hradu a okolí!
Státní hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty.
Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století, jako rodové sídlo pánů z Budětic. Za jedny z nejvýznamnějších majitelů, Buška staršího a Buška mladšího z Velhartic se hrad dočkal největšího rozkvětu. V 15. století Menhart z Hradce, nejvyšší purkrabí Království českého a odpůrce Jiřího z Poděbrad, ukryl na Velharticích korunovační klenoty. V 17. století získává panství císařský generál Martin de Hoeff-Huerta, který nechává na horním nádvoří postavit nový, pozdně renesanční, palác. Za období jeho vlády také velice tvrdě probíhá rekatolizace zdejšího kraje. Posledním majitelem ze šlechtického stavu byl na Velharticích, v období II. světové války, Josef Windischgrätz. Od roku 1945 je objekt ve správě státu.
Při naší letní návštěvě jsme měli možnost i soukromé prohlídky hradu a především i mostu. Tento most je starý přes 670 let a ve střední Evropě taková stavba nemá obdoby. Výhled do údolí řeky Ostružné uklidní za každého počasí a lesy na kopci Borek pak pohladí na duši. Hradní areál je nutné podrobně prozkoumat a najít si to nejlepší místo na odpočinek. Hrad Velhartice nám připomíná návštěvy Anglie a hradů v okolí Londýna. Svým způsobem i bradavice z Harryho Pottera.
Po prohlídce a vyzkoušení všech her v areálu jsme přešli k tomu nejdůležitějšímu. Občerstvení!
V restauraci U Hradního Sládka jsme si připadali jako Zdeněk Pohlreich ve svém pořadu Ano šéfe! Kdybychom u sebe měli samolepku, tak ji místní kuchař a provozní v jednom - Filip Kortus, má ihned nalepenou na dveřích.
Když počasí přeje, je rozhodně lepší sedět venku, kdyby ovšem nebylo místo, nebo počasí nepřálo, tak si užijete i interiér. Dokonce ve stolech jsou kameny na dámu a šachovnice. Hosté si tak mohou krátit čekání na dobrotu třeba rychlou partičkou!
Jak je vidět z fotek, na své si přijdou i ti nejmenší. Vítané jsou i rodiny s kočárky. Nezapomeňte deku a udělejte si v klidu třeba piknik!
Kdo je přeci jen náročnější a bral by hrad jako zastávku na trase, pak doporučujeme pokračovat přes Borek až třeba do Sušice. Tuto trasu jsme si již vyzkoušeli a z protějšího lesa je krásný pohled na věže hradu. Následují malebné vesničky Staňkov - Svojšice a třeba Odolenov. Ale o tom zase někdy příště!
Díky - Martin