​​​​​​​PŘEDSTAVENÍ
Zdravím všechny fanoušky této stránky a zároveň chci poděkovat za možnost představení se.
Jmenuji se Vladimír Hammer a je mi 20 let. Bydlím 20 kilometrů od Klatov, takže Šumavu mám, jak se říká skoro za kopcem.
Momentálně fotím bezzrcadlovkou Fujifilm X-T3 společně s objektivy stejné značky. Nejčastěji používám širokoúhlý objektiv Fujifilm XF 16 mm f/1,4 R WR nebo teleobjektiv Fujifilm XF 55-200 mm f/3,5-4,8 R LM OIS. Při focení v brzkých ranních nebo naopak večer používám stativ značky Velbon. Občas se určitě hodí i filtry. Já mám nejradši ND 1000 od značky Haida. Kromě stavu tohle vše nosím ve fotobatohu od značky Tenba.
Focení se věnuji od mých 14 let, kdy jsem měl možnost fotit nejdříve na malé kompakty. Po roce jsem až do léta tohoto roku fotil zrcadlovkou od Nikonu. A proč vlastně fotím? Odpověď je vcelku jednoduchá. Baví mě zachycovat jedinečné okamžiky v krajině. Ať už se jedná o východy nebo západy slunce. Každý den je prostě jiný. Nejvíce mě tedy baví fotit hlavně krajinu. Proč? Protože právě při focení krajiny se člověk musí neustále zdokonalovat a stále je co se učit. Například kdybych fotil jen portréty osob někde v ateliéru asi by mě to tak nebavilo, jako když vstanu ve 4 ráno, vyjedu nad inverzi a užívám si tenhle nádherný pohled.
Můj postproces fotek se skládá ze základní úpravy v Lightroomu, kde nejdříve musím vybrat fotku, která zaujme nejvíce. Občas je to fakt boj, když člověk nafitil při západu slunce několik sérií HDR panoramat. To pak máte klidně i přes 200 fotek a je to časově dost náročné. Moje finální úprava spočívá ve Photoshopu, kde občas proběhne nějaká retuš, dobarvení, doostření apod.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ
Můj nejoblíbenější vrchol Šumavy?
Od malička jednoznačně Ostrý! Mám to kousek a jsou tam opravdu krásné pohledy. Bohužel je to velmi dostupné místo pro turisty, takže tam chodím už jen v týdnu, kdy tam rozhodně potkám o něco méně lidí než o víkendu.
Nejoblíbenější část Šumavy?
Nerozděluji Šumavu na části. Prostě jí beru jako celek.
Nejoblíbenější podnik?
Řekl bych všude, kde dvanáctka teče proudem. Například z mého okolí mám velmi rád restauraci Žíznivej kozel v Klatovech. Skvělá je pak také Hospůdka Zemanka kousek od Nýrska, ale už jsem tam dlouho nebyl.
Nejoblíbenější obec?
V Pošumaví samozřejmě Klatovy. A na Šumavě? To je docela těžké odpovědět. Asi by to nejspíše byly Kašperské Hory. Dřív jsem měl takový ten pocit, že člověk projede Sušicí, pak přijdou Kašperky a pak už jste v divočině :))))
A nejoblíbenější aplikace?
Určitě Mapy.cz a musím zmínit aplikaci PhotoPills, kterou používám na plánování.


Největší zážitek při focení na Šumavě?
To je taky docela těžká otázka. Já beru každé focení a každý výlet jako velký zážitek. Vždy máte jinou atmosféru, jiné světlo, jinou oblohu a samozřejmě se do toho projeví vaše nálada. Tyto všechny aspekty ovlivňují jak pak na daný den a focení budete časem vzpomínat. Já nejraději vzpomínám na krásně nasvícené skalky při západu slunce z Malého Ostrého.
Sen, který chci na Šumavě zažít nebo nafotit?
Tak asi polární záři, na kterou se kouká skupina rysů společně s vlky. Dobře tak to byla hodně vtipná představa, ale teď vážně. Párkrát jsem zkoušel fotit mléčnou dráhu, ale nikdy ne ze Šumavy. Ani nevím proč. Takže co chci zažít? Plán je jasný. Někde si odpoledne postavit stan, udělat oheň, vypít pár piv, dobře se najíst a pak fotit noční oblohu.
Proč zrovna Šumava?
Jak už jsem říkal. Mám jí hned za kopcem.
Co nebo kdo mě ve focení inspiruje?
Ve focení mě inspiruje samotná krajina, protože má vždy co nabídnout. Když to teda nepokazíte. Když jedu fotit někam, kde to vůbec neznám využívám Instagram nebo využiji Google. Samozřejmě když máte čas, je nejlepší si danou lokalitu projít den předem a představit si, jak chcete danou scénu fotit. Pak je výsledek úplně jinde, než když tam jdete na slepo. A kdo mě inspiruje? Ze zahraničních fotografů asi nejvíce Daniel Kordan, Max Rive, Andy Mumford nebo například Thomas Heaton. Z české scény pak Martin Rak nebo Miroslav Sekyra a jeho Čarovná Šumava.


ANKETA:

Východ vs západ slunce - východ
Zrcadlovka vs bezzrcadlovka - bezzrcadlo
Zoom objektiv vs pevný objektiv - jasně zoom
Řízek vs Svíčková - Řízek ale se salátem!

Plzeň 12 vs Kozel 11? Ráno Plzeň a večer Kozla

Patří na pizzu ananas? - NE!

You may also like

Back to Top