PŘEDSTAVENÍ:
Jmenuji se Klára Hošinská a je mi 28let. Pocházím z malé vesničky Chaloupky u Dobříše.
Můj fotoparťák: OM-D EM-5 MARK III.
Nejoblíbenější objektivy: M.zuiko Digital 25mm f/1.8 v kombinaci s nejzákladnějším zoomovacím sklem 40-150mm f4.0-5.6r. Dále M.zuiko Digital 45mm f/1.8 a M.zuiko 14-42 mm f/3,5-5,6 EZ-M1442EZ.
Fotografování se věnuji přes 6 let. Celé to začalo mojí první cestou za velkou louži. Chtěla jsem si tenkrát co nejlépe zaznamenat zážitky a vzpomínky z cest. Můj tehdejší kapesní fotoaparát růžové barvy to na automatiku zvládl levou zadní. Nicméně s nástupem sociálních sítí konkrétně „INSTAGRAMU“, který byl v tu dobu největší inspirací zejména z cestovatelského hlediska, jsem dostala tendenci své pestrobarevné a rozostřené fotografie posunout o něco dál.
Tenkrát mě doslova fascinovaly dnes už maličkosti typu: rozmazané pozadí, macro efekt, samotná ostrost nebo třeba i známé „shoefie“ (focení nohou na známých i neznámých místech). Nohy se mi s tehdejším kompaktem fotily dosti nekomfortně. 😁
Zkrátka nezbývalo nic jiného, než si pořídit svou první bezzrcadlovku tj. blogerský fotoaparát Olympus-Pen. V té chvíli jsem si poprvé začala uvědomovat známou trojčlenku (ISO, Clona, Čas) a zaměřila jsem se také více na kompozici. U Olympusu zůstávám i nadále a zatím neplánuji změnu.
Vždycky, když se probírám fotkami, tak si vybavuji, jak bylo v začátcích všechno nové, nepoznané a neokoukané. Sbírání cestovatelských zážitků ze zahraničí, ruku v ruce se sbíráním obdivných srdíček (představujících určitou zpětnou vazbu), mě vlastně vždycky pohánělo a motivovalo objevovat dál. Právě skrze focení a oblíbenou „obrázkovou“ platformu jsem poznala určitou komunitu lidí, se kterými držíme přátelství až dodnes a jsem za to moc ráda.
Vůně cizích zemí jsem pravidelně střídala s návštěvou tuzemských hor, do kterých si s foťákem v ruce doslova utíkám odpočinout a nabrat novou energii. Bez toho malého vynálezu
s hledáčkem by to už zkrátka nebylo ono. Dnes zachycuji nejen své zážitky, ale také vzpomínky a důležité životní momenty druhých lidí. I za to může (v dobrém slova smyslu) Šumava.
Fotografii se snažím stále posouvat, i když je dnes velmi těžké v tom nepřeberném množství skvělých fotografů něčím vyniknout. Nakonec se kruh uzavírá a já se stejně vždycky vracím k prvotní myšlence. Uvědomuji si, že to moje „NEJ“ bude vždycky focení přírody, cest a především cvakání si pro radost.
V čem edituji?
Fotografie edituji v programu Lightroom-classic. V minulosti jsem používala Lr v mobilu, aplikaci VSCO, či Snapseed.
Zpočátku jsem pracovala pouze s mobilem v ruce a vše editovala přímo v něm. S pořízením Mac booku air 11 (2017) a přechodech na „desktopovou“ verzi Lr už ale takřka nevyužívám nic jiného.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ
Nejoblíbenější vrchol?
Na tuto otázku se mi velmi těžko odpovídá. Kdybych měla soudit podle četnosti návštěv, tak by to byl zcela jistě Poledník. Nejlepší a nejnáročnější výšlap, který jsem doposud na Šumavě absolvovala, byl výšlap na Třístoličník z české strany a na Plechý. Nejkrásnější výhledy jsem spatřila na vrcholu Ždánidla, kde se přede mnou rozprostřely snad všechny krásy Šumavy. Nádherný je i Pancíř nebo okolí Březníku. No, mohli bychom tady být do zítra. Všechny hory, kopce i kopečky jsou na Šumavě zkrátka jedinečné.
Líbí se mi oblast Prášil, Srní, Borové Lady, Filipovy hutě ale i Horské Kvildy.
Nejoblíbenější podnik: Rozhodně chata Rovina
Nejoblíbenější obec: Hodně mě nadchla Kubova Huť
Nejoblíbenější aplikace v mobilu: Využívám mapy.cz, ale netajím se tím, že jsem věčně a všude ztracená. Často sleduji aplikace z app storu, jako je např. počasí nebo zdraví. Do těchto aplikací ráda nahlédnu zejména kvůli zjištění počtu kroků, které už mám za sebou, anebo třeba abych věděla, kolik deště a bouřky mám před sebou. To je asi vše!😁

Šumavský zážitek
Nemohu zapomenout na svoji první návštěvu Šumavy a jelení výběh, kde se mi podařilo foťákem zachytit slavného jelena Standu. Hodně se o něm ten samý rok psalo a mluvilo, protože ve výběhu napadl nějakého člověka.
Často také vzpomínám na bivakování na poledníku (nouzové nocoviště), které jsem realizovala s partou kamarádek. Vždycky jsme tam potkaly bandu super lidí, se kterými jsme poseděly u láhve vína a praskajícího ohně a užily jsme si spoustu úsměvných chvil. Miluji to místo a ničím nerušené zvuky přírody.
Nadchla mě i první zkušenost se sněžnicemi právě v NP Šumava. Vyrazili jsme v organizované skupince lidí s průvodcem okolo Borové Lady na místa, kam se za normálních okolností vlastní stopou nedostaneme.
Oslnil mě i Pancíř a Třístoličník, které nám při poslední návštěvě před očima zahalila mlha. To jsem si vždycky přála zažít a byla to naprosto božská podívaná. Karta od foťáku pro tentokrát bohužel zůstala doma, nezbývá mi tedy nic jiného než si ten zážitek uchovat ve vlastní paměti.
V neposlední řadě mám čerstvě na paměti ten nejhezčí východ slunce na pustém hrádku s výhledem na hrad Kašperk. Bylo to jedno mrazivé zimní ráno. Zmrzlé ruce jsme si zahřívali horkou kávou a sledovali u toho měnící se paletu barev na obzoru společně s probouzejícím se sluncem.

Šumavský Sen
Vydat se na vrchol Luzný při západu slunce. Každý o něm píše a já jsem ho s vámi tenkrát nestihla. Zaujal mě také projekt zmizelé Šumavy od Emila Kintzla, po jehož stopách bych se někdy ráda vydala. Chtěla bych zachytit noční oblohu nad Šumavou a sovu ve volné přírodě – kulíška nejmenšího, sovu pálenou, puštíka nebo výra. Ráda bych vyrazila i po stopách vlků (čímž mě hodně inspiruje např. @karkys A taky se těším, až konečně ochutnám limonádu Šumavěnku...😊
Proč Šumava?
Protože v NP Šumava je naprosto nádherná a nezaměnitelná příroda. Dlouho jsem snila o tom, že se tam vypravím. Povedlo se mi to teprve až na přelomu roku 2018/ 2019. Už během první návštěvy mi bylo všechno naprosto jasné. Šumava se mi dostala pod kůži. Jsem milovník přírody a turistiky, která mi mnohdy supluje leckteré sporty. A jestli mi něco zaručeně vykouzlí úsměv na rtu, tak je to právě toulání Šumavou.
Kdo nebo co mě inspiruje?
Je to klišé, ale inspiruje mě hlavně příroda. U té to celé začalo a tady vždy získávám pomyslnou volnost a prostor pro kreativitu, která ve mně dřímá.
Je spousta skvělých fotografů, od kterých sbírám podněty kam se vydat. Většina z nich se objevuje právě u vás na @fotimesumavu nebo na @sumava.turismus. Baví mě i profil @uzasna.mista. Hodně sleduji expediční fotografy nebo fotografy divoké přírody a cestovatele.
ANKETA
Východ nebo západ? - Západ ♡
Zrcadlovka nebo bezzrcadlovka? -  Bezzrcadlovka
Zoom nebo pevký objektiv? - Pevné sklo
Řízek nebo svíčková? -  Svíčková
Plzeň 12° nebo Kozel 11°- Kozel 
Patří podle tebe ananas na pizzu? 
Ananas na pizzu nepatří 😁
 Má nejoblíbenější fotka je zaručeně Standa. Je mi vzácná tím, že už se na Šumavě nedá pořídit. V tuto chvíli se jelen nachází v Lánské oboře. Zároveň jsem v tu dobu neměla příliš dobrou techniku a fotka vyšla na ty poměry hezky.

Jednou z nejúspěšnějších fotek je můj portrét (kde se vykláním z okna auta a mám na zádech nápis "Travel everywhere") . Dobře se dařilo i snímku Jezera Laka, který všem připomínal kousek Kanady. 
Přidávám východ slunce nad Kašperkem a výhled ze Ždánidel.

You may also like

Back to Top