Alpy - Dachstein

V následujícím článku uvidíte řadu super fotek a okamžiků, u kterých si možná povzdechnete a budete litovat, že nemáte dostatečnou odvahu a morálku na to, si například nařídit budíka na 2:00 ráno, nebo případně scházet vrchol po tmě. Terka s Michal v posledním týdnu zažili a nafotili něco, na co nikdy nezapomenou. A to vše vlastně s lehkostí, levně avšak ne úplně zadarmo. Vy, kteří stále váháte, hledejte inspiraci!
Velký Javor
Velký Javor
Malý Javor
Malý Javor
Malý a Velký Ostrý
Malý a Velký Ostrý
Terka: "Většina z Vás zřejmě zaregistrovala spoustu krásných fotek z uplynulého týdne – ať už to byla mlhavá moře, zasněžené stromy či dechberoucí západy slunce. Někteří si však lámou hlavu nad tím, kolik času a síly musel člověk obětovat, aby se za takovou nádherou dostal. Nepopírám, že se občas dost nenadřeme, ale s trochou štěstí se tyto okamžiky dají zažít i na snadněji dostupných místech. I tam, kde by člověk takovou krásu snad ani nehledal."
Javor
Javor
údolí pod skálou Bodeinmaiser Riegel
údolí pod skálou Bodeinmaiser Riegel
NA JAVOR I BEZ LYŽÍ
"Javor díky své výšce disponuje celoročně jedním z nejlepších výhledů. Kde jinde byste se na Šumavě měli dostat nad inverzi, než na nejvyšším vrcholu? Javor svou náruč nechává pro pěší turisty otevřenou i přes zimu. Vy, kteří nelyžujete nebo nemáte sněžnice, nebo byste snad chtěli pro jednou lyže a běžky odložit, případně jste ve věku, kdy se již na velké dobrodružství necítíte, doporučujeme sledovat místní webkamery a podle nich se na vrchol vydat. Jako pěší turista nemáte moc na výběr. Na vrchol se musíte nechat vyvézt a i svézt lanovkou – turistické trasy nejsou přes zimu udržované, přesto se najde pár odvážných borců na sněžnicích. To je ale dost náročné a je potřeba správně odhadnout své síly. Po sjezdovce je výstup pochopitelně zakázán. Cena zpáteční cesty lanovkou pro jednoho dospělého je 14€."

Malý Ostrý

Co byste ale měli vědět?
"Parkovací automaty občas stávkují, nespoléhejte na platbu kartou a pro jistotu si vezměte i eura (parkovné za cenu 2-4€ v závislosti na stráveném čase)."
Před vstupem do areálu je nutno předložit:
a) občanský průkaz či pas
b) doklad o očkování či potvrzení o prodělané nemoci
- po předložení dostanete kartičku s vratnou zálohou 2€ pro prokázání kontroly.
"Od horní stanice k vrcholu vás čeká krátký, ale strmější výstup – pokud nemáte sněžnice, či skialpy, které byste na vrcholu mohli využít, doporučujeme alespoň nesmeky, nebo pořádnou podrážku."
Pak už záleží čistě na vás, kudy se budete chtít projít. Výstup na skalní útvar Bodenmaiser Riegel je též možný, ovšem opatrně – a možná zapojte všech čtyři. Výhled nejen na Malý Javor za to rozhodně stojí."
V údolí pod Třístoličníkem
V údolí pod Třístoličníkem
Hřebenovka na Plechý
Hřebenovka na Plechý
Hochstein
Hochstein
ALPY JAKO NA DLANI

Terka: "Třístoličník a Hochstein – Němci si to prostě zařídili po svém, na tato dvě místa vede i v zimě asfaltová cesta a parkujete 500m pod vrcholem. I zde se za parkování platí dle strávených hodin, proto mít dostatek drobných není na škodu. (automat nebere bankovky).
Od parkoviště až po samotný vrchol a malou horskou restauraci je přes zimu cesta odklizená až na asfalt, výšlap je bezproblémový nenáročný."
Co vše lze vidět z Třístoličníku:
"Při dobré vidtelnosti určitě Alpy, za nimi sem spousta nadšenců jezdí a nejlépe vidět jsou ráno při východu slunce. My jsme měli to štěstí a perfektní viditelnost i při západu. Alpy jsou vzdálené jen 145km – krásně je vidět celý masiv Dachsteinu."
Z vyhlídky na Třístoličníku si lze prohlídnout i vrcholy Roklanů, Luzný, Velký Javor, i Poledník, ale i část hřebene Trojmezí - Plechý
Jen výstup na vyhlídku po úzkých namrzlých kamenných schodech může být nebezpečný."

Hochstein
Hochstein
Kaple sv. Neumanna
Kaple sv. Neumanna
Alpy
Alpy
"Z Třístoličníku vede cesta na druhou vyhlídku Hochstein, na které se tyčí obrovský vrcholový kříž. Cesta k vyhlídce je od první vyhlídky vzdálena 500m. Těsně pod vyhlídkou se nachází i malá kaple „Bischof – Neumann – Kapelle,“ zasvěcena sv. Jannu Neumannovi, na jehož památku ji zde nechalo zhotovit město Prachatice."
Co lze vidět z Hochsteinu:
"Hochstein nabízí otevřený pohled do Čech, zejména na Prachaticko, příhraniční a již jmenované vrcholy a s přesností lze najít i Temelín podle páry. I tento výstup je po namrzlých drobných schodech!"
Pokud pro vás byly tyto informace zlomové k tomu, abyste vyrazili na tato na první pohled v zimě nedostupná místa, pak vám přejeme, aby vám vyšlo počasí a zažili jste něco, na co budete ještě dlouho vzpomínat.
Text + foto

You may also like

Back to Top