V měsíci březnu jsme v rámci našeho seriálu představování zajímavých projektů a šikovných lidí, který zatím nemá a asi nikdy nebude mít žádný název, zamířili na Sušicko. Konkrétně do Hrádku u Sušice, kde si plní svůj sen sklář Tomáš Svoboda. 

S Tomášem se znám již dlouho, pamatuji si, když po přestěhování z druhého konce republiky do Sušice, začal postupně vodit svoje tři syny na fotbal a ve volném čase jim přidával individuální tréninky a věnoval jim veškerý svůj čas. Tomáš měl dětem co předávat, hrával kdysi nejvyšší žákovskou soutěž a střetával se tak s nejlepšími kluby na Moravě (Baník, Opava..)
Naše povídání tentokrát nebylo o fotbale, ale o řemeslu, kterému se Tomáš věnuje již přes 35let.
Vše začalo v období vojny, kdy byl Tomáš poslán do sklárny a zde se začal učit. Zároveň zde našel sám sebe a do tohoto dnes vzácného řemesla se zamiloval natolik, že s ním v následující etapě života procestoval celý svět a nabral drahocenné zkušenosti.
Jeho cesta vedla z Valašska přes Prahu, Belgii, Čínu, USA až zpátky do Čech, kde se spolu se svou ženou Liběnkou usídlil v Sušici. 
"Sklu a své ženě Liběnce vděčím za celý svůj život."
Ze Sušice dojížděl do sklárny v Německu a nyní ve svých 54. letech se dočkal a plní si sen ve Sklárně Liběnce v Hrádku u Sušice.
Tím upevnil svůj dlouhodobý vztah k Šumavě. Tomáš kromě zájmu o historii sklářství na Šumavě také rád vyrazí na čundr a odpočívá v přírodě.
Projekt Sklárny a ateliéru má na starosti Mudr. Michal Svoboda, který tento prostor s Tomášem sdílí a mají do budoucna jasnou vizi.
Dělat ve sklárně více Workshopů a učit nové nadšence práci se sklem! 
V ateliéru této sklárny je možno výrobky ze skla přímo zakoupit. Na své si přijdou i fandové obrazů. Svoji tvorbu zde vystavuje a nabízí malíř Ludvík Kovář.
Více info na webu zde:
Nebo na instagramu, každopádně doporučuji osobní návštěvu, stojí to za to!
Díky - Martin 

You may also like

Back to Top